Telšių Žemaitės gimnazija

  spausdinti      atgal

1.1. Pirminis pavadinimas, buvę pavadinimai:

Vyskupo Motiejaus Valančiaus (nuo 1945 J. Žemaitės) gimnazija

1.2. Dabartinis pavadinimas:

Telšių Žemaitės gimnazija

1.3. Gatvė ir namo nr.:

Šviesos g. 15

1.4. Miestas/miestelis/kaimas ir pašto indeksas:

Telšiai, 87123

1.5. Rajonas:

Telšių apsk., Telšių raj.

1.6. Tipas:

administraciniai

1.7. Apsaugos statusas/data/nuoroda:

Saugomas valstybės kultūros paveldo objektas (1996), unikalus objekto kodas 4124
http://kvr.kpd.lt/heritage/Pages/KVRDetail.aspx?lang=lt&MC=4124

2.1. Pirminė paskirtis:

Vyskupo Motiejaus Valančiaus gimnazija

2.2. Sukūrimo laikotarpis:


XXa. Ip. (1918-1940)

2.3. Sukūrimo datos: projektas/pastatymas

1935/1936

2.4. Objekto autoriai/gamintojai (architektas, inžinierius, konstruktorius, biuras, įmonė, etc.):

Architektas Steponas Stulginskis, konstruktorius Anatolijus Rozenbliumas, rangovas Leonas Ritas.

2.5. Stilius

Tarptautinio stiliaus modernizmas

2.6. Asmenys ir įvykiai susiję su objektu

„Nuo mokyklos įkūrimo iki 1928 m. mokykla dirbo privačiame pastate (Respublikos g-vė, Nr.49), kurį nuomojo iš p. S. Augustauskio. Nuo 1929 m. mokykla patalpas nuomojo Daukanto gatvėje Nr.14. Abu pastatai mokyklos poreikių negalėjo patenkinti ir didelėmis mokytojų kolektyvo bei mokinių tėvų pastangomis pavyko iš miesto valdžios gauti žemės sklypą mokyklos statybai.“ Statinį suprojektavo tuometis Telšių apskrities inžinierius Steponas Stulginskis. Architektas buvo neseniai baigęs Prahos politechnikos institutą ir savo architektūriniuose sprendimuose gana nuosekliai sekė modernizmo architektūros principais. Ne vieną edukacinės paskirties pastatą suprojektavęs architektas: „mėgo tiksliai suplanuoti mokyklos teritoriją: sporto aikštes, bendruosius daržus ir sodus, skverus, žaidimų aikšteles. Jo projektuotų mokyklų fasadams būdingos tarptautinio stiliaus formos, mokiniams patogus vidaus erdvių funkcinis zonavimas“. Čia pat derėtų paminėti, kad ketvirtojo dešimtmečio antroje pusėje, šaliai po truputį atsigaunant po ekonominės krizės, gimnazijų pastatai neretai tapo svarbiais miestų architektūriniais orientyrais, pasižymėjo savita estetika. Telšių gimnaziją šiame kontekste derėtų išskirti kaip bene ryškiausią modernizmo architektūros pavyzdį tiek švietimo pastatų, tiek bendrųjų Lietuvos architektūrinių tendencijų kontekste.

2.7. Bendras aprašymas (planinė erdvinė struktūra, medžiagos, konstrukcijos, fasadų kompozicija ir apdaila, detalės, interjerai)

Pastatas dviejų aukštų, aiškaus funkcinio zonavimo, atskiruose tūriniuose blokuose patalpinant mokymo (klasės išdėstytos koridorine sistema), sporto bei iškilmių salės ir administracines bei pagalbines patalpas. Visos trys zonos apjungiamos išdėstytos apie centrinį tūrį, kuriame suformuota „salės tipo rekreacinė zona“. Centriniame bokštelyje buvo įrengta astronominė observatorija ir meteorologijos stotis. Ant stogo suformuota apžvalginė terasa. „Mokyklos klasės labai erdvios: salė beveik 8, klasės 3,3-3,5 ir net 4 metrų aukščio“. Toks sprendimas liudija apie modernistinį šviesos ir gryno oro prioritetą. Kaip gana modernų vidaus funkcinio zonavimo ypatumą derėtų išskirti itin erdvų, salės tipo fojė. Tiek fojė, tiek sporto salės perdangos suformuotos pasitelkiant gelbžbetonio konstrukciją, kurią padėjo įgyvendinti vienas iš ryškiausių to meto statybos inžinierių – Anatolijus Rozenbliumas. Tad Telšiuose pastatyta gimnazija buvo viena iš moderniausių mokymo įstaigų Lietuvoje tiek architektūrinės estetikos, tiek ir funkcinio zonavimo prasme. Laisvas planas, laisvai, asimetriškai išsidėstę angos, stiklo plokštumos, stogas-terasa, juodos ir baltos spalvų kontrastai – visa tai bylojo apie nuoseklų funkcionalizmų principų diegimą. Tiesa, „buvusi šios mokyklos mokytoja Beniuševičiūtė-Rubaževičienė pasakojo, kad mokytojai buvo labai išrankūs ir nenorėję tipinės mokyklos. St.Stulginskio projektas juos patenkinęs, nors ir buvęs vienas trūkumas - nebuvo numatytas balkonas salėje. Mokytojai savo iniciatyva sutiko paaukoti vieno mėnesio atlyginimą, kad būtų įrengtas balkonas“.

2.8. Rekonstrukcijos ir pakeitimai (autoriai, datos):

Kol kas nėra duomenų

2.9. Dabartinė paskirtis/panauda:

Telšių Žemaitės gimnazija

3.1. Bendras įvertinimas (techninė, socialinė, estetinė, istorinė vertė)

Tai vienas ryškiausių Lietuvos tarpukario moderniosios architektūros pavyzdžių. Objektas taip pat svarbus kaip gimnazijos funkcinio tipo reprezentantas. Pastate veikia švediška, nerekonstruota šildymo sistema. Išlikę ir išsaugoti tūrinės-erdvinės kompoziciniai sprendimai. Autentiškas, gerai išlikęs objektas atitinkantis tarptautinius modernizmo architektūros bruožus.

3.2. Dabartinė būklė/autento išlikimas:

Autentiškas

3.3. Pagrindiniai šaltiniai ir nuorodos:

1. Lietuvos moderno pastatai / sud. Morta Baužienė, Jolita Kančienė. Vilnius: Savastis, 1998, objektas 14.
2. Baužienė, Morta. Funkcionalumą teigęs architektas filosofas Steponas Stulginskis (1908-1995) // Archiforma, 2008, Nr. 1, p. 89-95.
3. Telšių Žemaitės gimnazijos intrnetetinis puslapis. http://tzg.andernetas.lt/tzg/ [žiūrėta: 2010-11-07].
4. Vaidas Petrulis, Telšių Žemaitės gimnazija (buv. M. Valančiaus gimnazija), http://www.autc.lt/Public/HeritageObject.aspx?rt=3&oe=4&id=63

3.4. Aprašą užpildė/data:

Vaida Petrulis, 2011-06-21

Objekto vieta žemėlapyje: atgal   

modernizmas.lt | © Visos teisės saugomos | Dizainas: aexn