Kauno pašto rūmai

Namo vidinė struktūra organizuota simetriškai, apie centre išsidėsčiusį dvigubos laiptinės tūrį. Ūkinė ir pagrindinė laiptinės, viena nuo kitos atskirtos dekoratyvia stiklo sienele. Namo funkcinė organizacija remiasi koridorine sistema (įdomu, kad nepaisant to, kad namas skirtas prabangių butų nuomai – tualetai buvo koridoriaus gale). Namo funkcinis zonavimas derintas prie urbanistinės situacijos. Reprezentacinė, tamsiu granitiniu tinku apdailinta namo pusė atgręžta į Kęstučio gatvę. Į šią gatvė orientuotos ir reprezentacinės butų patalpos. Tuo tarpu kiemo pusėje „glaudėsi virtuvės su šaldymo spintomis, tarnaičių kambariai, miegamieji“. Viršutinis, šeštasis, aukštas skirtas bendrosioms gyventojų reikmėms, čia buvo salė su židiniu, na o pastogėje – sargo butas. Sovietiniais metais namas buvo nežymiai rekonstruoas: „penktajame dešimtmetyje po gaisro dvišlaitis čerpėmis dengtas stogas buvo pakeistas nauju – plokščiu, skardiniu. 1974-1978 išmontuotas kiemo laiptinės liftas, perstiklinta laiptinių sienutė.“ Konstrukcine prasme statinys buvo gana būdingas to laikmečio daugiabučių miesto gyvenamųjų namų statybai: „pamatai betoniniai, sienos mūrinės, perdangos metalo sijų ir betoninių blokelių“. Namo eksterjero architektūrinį sprendimą galime vertinti kaip pereinamojo laikotarpio iš istorizmą. Nors tūrinė – erdvinė statinio organizacija pabrėžtai simetriška, su šonuose išsikišusiais rizalitais, o viršutinę statinio dalį vainikuoja karnizas bei atikas, visgi nuo istorizmo laikotarpio gyvenamųjų namų statinys skiriasi savo pabrėžtu stačiakampiu dekoru. Platūs langai, lengvi balkonai, tiesių linijų žaismas suteikia namui gana aiškiai atpažįstamą vaizdą, padaro šį objektą vienu iš aiškiausiai identifikuojamų ir įsimenamų Kęstučio gatvės gyvenamųjų pastatų.

 • Bendras įvertinimas
  Pastatas vertintinas kaip vienas svarbiausių tarpukario modernizmo ir „tautinio stiliaus“ pavyzdžių. Svarbus šio funkcinio tipo reprezentatantas. Reprezentacinės tarpukario architektūros pavyzdys. Išlikę ir išsaugoti tūrinės-erdvinės kompoziciniai sprendimai, interjero elementai.
 • Pagrindiniai šaltiniai
  1. Kauno centrinis paštas. Kauno apskrities archyvas, f. 218, ap. 2, b. 4046.
  2. Dėl Kauno pašto rūmų statybos // Paštininkų žodis, 1931, Nr. 3, p. 10-12.
  3. Kauno pašto rūmai // Paštininkų žodis, 1932, Nr. 2, p. 28-31.
  Vizbaras Feliksas. Kauno pašto rūmai // Technika ir ūkis, 1933, Nr. 5, p. 147-149.
  4. Centrinis paštas. In: Kauno architektūra, Vilnius, 1991, p. 155-156.
 • Aprašą užpildė/data
  Vaidas Petrulis 2011-06-20
Objekto vieta žemėlapyje
 • Dabartinis pavadinimas
  Kauno centrinis paštas
 • Adresas
  Laisvės al. 102, Kaunas 44001
 • Šalis ir rajonas
  Lietuva, Kauno m.
 • Tipas
  Visuomeniniai
 • Laikotarpis
  XX a. I p. (1918-1940)
 • Statybos datos(projektas/pastatymas)
  1930/1931
 • Objekto autoriai(architektas, inžinierius, konstruktorius, etc.)
  Architektas Feliksas Vizbaras
 • Stilius
  Modernizmas, Tautinis stilius
 • Apsaugos statusas ir data

  Saugomas valstybės kultūros paveldo objektas (1992), unikalus objekto kodas 1133, http://kvr.kpd.lt/heritage/Pages/KVRDetail.aspx?lang=lt&MC=1133

« Atgal